Pompy ciepła – rozwiązanie przyszłości

Pewnie wiele osób słyszało kiedyś o pompach ciepła, ale niekoniecznie każdy wie, czym one tak naprawdę są. Otóż pompy ciepła wykorzystują odnawialną energię. Taka energia może być skumulowana przede wszystkim w gruncie, wodach gruntowych, powietrzu, promieniowaniu słonecznym. Dzięki temu zmniejsza się zużycie paliw kopalnych i następuje zaoszczędzenie wartościowych zasobów. Pozwala to także ograniczyć szkodliwą emisję CO2.

Jak działa pompa cieplna? Wymusza ona przepływ ciepła z obszaru, w którym panuje niższa temperatura do obszaru, w którym panuje wyższa temperatura. Warto wiedzieć, że proces ten przebiega wbrew naturalnemu kierunkowi takiego przepływu. Warto wiedzieć, że te maszyny cieplne wykorzystywane są przede wszystkim w gospodarstwach domowych, m. in. zamrażarkach, chłodziarkach, ale także w ogrzewaniu pomieszczeń, przetwórstwie spożywczym itp.

Istnieje wiele rodzajów pomp ciepła. Dzielą się one bowiem na pompy: powietrzne, gruntowe, powietrze wylotowe oraz wodne pompy ciepła. Większość z nich również dzieli się na kolejne rodzaje. Wybór właściwej pompy musi być dobrze przemyślany. Wszystko zależy od konkretnych potrzeb. Warto także wiedzieć, że to rozwiązanie ma bardzo mało wad.